آرایش – تزئین روسیه سوریه آمریکا حمله هوایی

آرایش – تزئین: روسیه سوریه آمریکا حمله هوایی وزارت دفاع سرکرده داعش ابوبکر البغدادی اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی سریال جهش‌های پرشتاب بورس

روند صعودی حاکم بر بازار سهام در جریان معاملات روز یکشنبه با رشد قابل توجه ۹۹۴ واحدی (معادل ۰۵/ ۱ درصدی) ادامه یافت. به این ترتیب چهارمین کانال شکنی بورس جهت چه

سریال جهش‌های پرشتاب بورس

سریال جهش های پرشتاب بورس

عبارات مهم : بازار

روند صعودی حاکم بر بازار سهام در جریان معاملات روز یکشنبه با رشد قابل توجه ۹۹۴ واحدی (معادل ۰۵/ ۱ درصدی) ادامه یافت. به این ترتیب چهارمین کانال شکنی بورس جهت چهارمین روز متوالی با ورود به کانال ۹۵ هزار واحدی به ثبت رسید. با قرار گرفتن نماگر بازار سهام در سطح ۹۵ هزار و ۶۰۱ واحدی، بازدهی بورس از ابتدای سال تا کنون به ۸/ ۲۳ درصد رسید.

سریال جهش‌های پرشتاب بورس

رشد پرشتاب شاخص کل بورس در جریان معاملات روز گذشته در حالی با تقابل سنگین عرضه و تقاضا رقم خورد که صف های خریدی که از معاملات روز شنبه در نمادهای بزرگ برجای مانده بود، نماگر بازار را در ساعات ابتدایی معاملات با رشد بیش از ۱۰۰۰ واحدی همراه کرده بود. در ادامه عرضه صف های خرید در دیگر نمادهای شاخص شکل گرفت. سهامداران با شروع عرضه ها در صف های خرید شاهد کم کردن تقاضا در آخر معاملات بودند. این دو عنوان در نهایت منجر به رشد یک درصدی شاخص سهام شد.در افزایش شاخص سهام در روز گذشته همچنان گروه های فلزی – معدنی، شیمیایی و پالایشی بیشترین نقش را داشتند. در صدر این نمادها، نمادهای هلدینگ خلیج فارس، ملی مس کشور عزیزمان ایران و پالایش نفت اصفهان قرار داشتند. این ۳ نماد در مجموع حدود ۶۰۰ واحد تاثیر مثبت بر شاخص بورس بر جای گذاشتند.

افزون بر این ارزش معاملات خرد سهام نیز همچنان در سطوح بالایی قرار داشت. روز گذشته ارزش مبادلات خرد بازار به بیش از ۲۸۵ میلیارد تومان رسید. استمرار حمایت عوامل بنیادی از معاملات بورس همچون افزایش قیمت ارز و سیگنال های مثبت از بازارهای جهانی موجب زیاد کردن تقاضا در معاملات سهام شده است هست، ضمن اینکه در چند روز اخیر شاهد کمرنگ شدن نسبی ریسک های سیاسی بر معاملات سهام بودیم. تمامی این عوامل در مجموع، رشد روزهای اخیر بورس و کانال شکنی های متعدد را به دنبال داشته است.این مباحث در کنار عوامل داخلی بازار از جمله انتظار جهت تعدیل های مثبت در گروه پالایشی و بازگشایی نمادهای این گروه و همچنین انتظار جهت بازگشایی نماد «های وب»، می توانند روند آتی معاملات بورس را تحت تاثیر قرار دهند.

روند صعودی حاکم بر بازار سهام در جریان معاملات روز یکشنبه با رشد قابل توجه ۹۹۴ واحدی (معادل ۰۵/ ۱ درصدی) ادامه یافت. به این ترتیب چهارمین کانال شکنی بورس جهت چه

نگاهی به نمادهای شاخص ساز

همان طور که اشاره شد دیروز نماد معاملاتی هلدینگ خلیج فارس بیشترین تاثیر مثبت در محاسبه شاخص کل را داشت(بیش از ۳۰۰ واحد). نماد «فارس» به همراه سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) از ابتدای ساعات معاملات دیروز با نوسان مثبت قیمتی و صف خرید همراه شدند. ولی این روند ادامه دار نبود به طوری که به تدریج با نزدیک شدن به ساعت نهایی معاملات بر شدت عرضه در این نمادها افزوده شد.

هر چند «فارس» توانست با نوسان مثبت در حداکثر مجاز یعنی ۵ درصد روزانه به کار خود آخر دهد، ولی صف خرید آن عرضه شد. این روند در نماد «تاپیکو» طور دیگری رقم خورد.با عرضه صف خرید این نماد، «تاپیکو» از بیشینه قیمتی روزانه خود فاصله گرفت و نوسان مثبت زیر یک درصدی را تجربه کرد.رشد قیمتی این هلدینگ ها نیاز به نقدینگی با قدرت بالایی دارد و در شرایط کنونی که سیگنالی قدرتمند از عوض کردن بااهمیت در اوضاع کنونی جهت جذب نقدینگی به سمت این نمادها وجود ندارد، نمی توان انتظار زیادی به استمرار رشد قیمت در این نمادها داشت.

سریال جهش‌های پرشتاب بورس

یکی از موارد قابل توجه در معاملات دیروز همچون معاملات روز شنبه، توجه معامله گران به نمادهای سرمایه گذاری ها یا همان هلدینگ ها هست. روز گذشته نیز این روند نه تنها در دو نماد فارس و تاپیکو مشاهده شد، بلکه سرمایه گذاری غدیر و سرمایه گذاری امید نیز در این فهرست قرار گرفتند. این دو نماد در مجموع بیش از ۸۴ واحد شاخص سهام را ارتقا دادند.

اما زیاد کردن قیمت آنها چندان قابل توجه نبود و هر کدام رشد قیمت حدود ۲ درصدی را تجربه کردند.به نظر می رسد استقبال از نماد «وامید» به واسطه رشد قیمتی نمادهای سنگ آهنی در روزهای اخیر باشد. همچنین با توجه به اینکه نسبت قیمت به درآمد (P/ E) نمادهای این گروه نیز در محدوده مناسبی قرار دارد، بنابراین خرید سرمایه گذاران در این نمادها قابل توجیه خواهد بود. در این میان نماد زیرمجموعه «وامید» یعنی گل گهر نیز با استقبال معامله گران به خاص سهامداران حقیقی روبه رو شد. به طوری که نه تنها «کگل» روز گذشته نوسان مثبت در محدود ۳ درصدی را تجربه کرد، بلکه عوض کردن مالکیتی در محدوده ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی را در مسیر حقوقی به حقیقی به ثبت رساند.

روند صعودی حاکم بر بازار سهام در جریان معاملات روز یکشنبه با رشد قابل توجه ۹۹۴ واحدی (معادل ۰۵/ ۱ درصدی) ادامه یافت. به این ترتیب چهارمین کانال شکنی بورس جهت چه

پالایشی ها در کانون توجه

در حالی انتظار جهت اعلام گزارش های عملکرد ۶ ماهه نمادهای پالایشی و بازگشایی نمادهای مزبور وجود دارد که روز گذشته همزمان با بازگشایی نماد معاملاتی پالایش نفت اصفهان در بورس و پالایش نفت شیراز در فرابورس، نمادهای این گروه مجددا در کانون توجه معامله گران قرار گرفتند.

در ابتدای ساعات معاملاتی روز گذشته نماد «شبندر» به عنوان تنها نماد معامله شده است در این گروه، مسیر کم نوسانی را در پیش گرفته بود. این روند در ساعات میانی بازار به دنبال خبر بازگشایی «شراز» با زیاد کردن تقاضا همراه شد. پالایش نفت شیراز با نماد «شراز» در معاملات روز گذشته بعد از تعدیل ۷۶ درصدی آینده نگری سود هر سهم، با رشد قیمتی در محدوده ۶ درصد بازگشایی شد. بازگشایی این نماد رشد قیمت «شبندر» را به دنبال داشت. هر چند در جریان معاملات از شدت این روند کاسته شد و عرضه های سنگین موجب افت قیمتی این سهم تا محدوده ۷۰۰ تومانی شد. ولی در نهایت نوسان مثبتی در محدوده یک درصد جهت «شبندر» رقم خورد.

سریال جهش‌های پرشتاب بورس

بازگشایی «شپنا»

پالایش نفت اصفهان نیز دیگر نماد پالایشی بود که روز گذشته بعد از تعدیل مثبت ۴۹درصدی با رشد قیمت ۶ درصدی بازگشایی شد. این نماد نه تنها تاثیر مثبت ۱۳۰ واحدی بر شاخص کل بورس برجای گذاشت، بلکه معاملات پرحجمی را نیز تجربه کرد. در مجموع بیش از ۵۰ میلیون سهم مزبور به ارزشی بالغ بر ۲۳ میلیارد تومان داد و ستد شد. ضمن آنکه سهامداران خرد بازار به خرید سهام مزبور میل به زیادی نشان دادند. بر این اساس خالص خرید حقیقی ها در نماد «شپنا» به بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان رسید.

همچنین در حالی «شپنا» آینده نگری درآمد هر سهم خود را جهت سال منتهی به اسفند ۹۶ جهت دوره ۶ ماهه با تعدیل مثبت ۴۹ درصدی روی سامانه کدال قرار داد، که اقدام به براق سازی در این خصوص نیز کرد. آینده نگری سود هر سهم «شپنا» از ۶۰۰ ریال در گزارش قبلی این شرکت به ۸۹۴ ریال زیاد کردن پیدا کرد. البته دراین میان مدیرعامل شرکت درخصوص تعدیل مزبور عنوان کرد: درصد پوشش فروش مقداری کلیه فرآورده ها حدود ۵۰ درصد آینده نگری شده است هست. ولی مقدار نفت کوره که یکی از فرآورده های مهم «شپنا» هست، درصد پوشش پایین تری دارد و علت آن عدم دریافت اطلاعات مقداری فروش آن از امور بین الملل وزارت نفت در ۶ ماه اول سال بوده هست. به این ترتیب این عنوان به عنوان موجودی آخر دوره شناسایی شده، لیکن در کل سال فروش رفته تلقی شده است هست. همچنین با توجه به پروژه های کیفی سازی در دست اجرا و خروج نقدینگی از شرکت، برآورد می شود سود یا زیان تسعیر ارز در آخر دوره وجود نداشته باشد.

ضمن اینکه قیمت نفت خام در مهر ماه ۰۹/ ۵۲ دلار در هر بشکه بوده و قیمت تسعیر در این ماه نیز ۳۴ هزار و ۴۲۹ ریال اعلام شده است هست. در عین حال جهت ماه های باقی مانده از سال، قیمت نفت خام ۸۰/ ۵۵ دلار در هر بشکه و قیمت تسعیر ارز ۳۴ هزار و ۹۸۴ ریال در نظر گرفته شده است هست. دیروز همچنین گزارش آینده نگری عملکرد ۶ماهه شرکت پالایش نفت لاوان نیز بر سایت کدال قرار گرفت، «شاوان» آینده نگری درآمد هر سهم خود بر اساس عملکرد ۶ ماهه با تعدیل مثبت ۷۲ درصدی همراه ساخت. به این ترتیب سود هر سهم سال مالی جاری شرکت در رقم ۱۱۸۷ ریال آینده نگری شده است هست. ضمن اینکه «شاوان» در نیمه نخست سال توانست ۶۲۲ ریال معادل ۵۲ درصد از این رقم را پوشش دهد. در این میان همچنان پالایش نفت پایتخت کشور عزیزمان ایران صورت های مالی عملکرد نیمه نخست سال را ارائه نکرده است.

فلزی ها همچنان در مدار صعودی

در روزهای نهایی معاملات هفته گذشته شاهد رشد قیمت فلزات پایه در بازارهای جهانی بودیم.این امر زیاد کردن تقاضا از سوی معامله گران در نمادهای وابسته در بازار سهام را به دنبال داشت. به این ترتیب در جریان معاملات روز گذشته گروه فلزی و در صدر آن نمادهای فولاد مبارکه اصفهان و ملی مس کشور عزیزمان ایران در کانون توجه قرار داشتند و با رشد قیمت همراه شدند. به این ترتیب نه تنها بیشترین ارزش معاملات را در میان دیگر گروه ها به ثبت رساندند، بلکه در محموع حدود ۲۰۰ واحد در ارتقای شاخص سهام اثر داشتند. بر این اساس ارزش معاملات سهام فولاد مبارکه به بیش از ۵۲ میلیارد تومان رسید.

ارزش معاملات «فملی» نیز بالغ بر ۵/ ۲۲ میلیارد تومان بود. به این ترتیب دو نماد مزبور با استقبالی متفاوت از سوی بازیگران بازار همراه شدند؛ در حالی خالص خرید حقوقی ها در نماد «فملی» به حدود ۳ میلیارد تومان رسید که حقیقی ها توجه بیشتری به خرید نماد «فولاد» نشان دادند. بر این اساس ۵/ ۱۸ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر حقوقی – حقیقی انتقال یافته شد. در مجموع گروه فلزی با معاملات پرحجم، توانست ارزش معاملات بیش از ۹۳ میلیارد تومانی را به خود تخصیص داده شده است دهد و به عنوان برترین صنعت دیروز آشنا شود.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | همراه | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs